Logo
Kraków dla studentów – gdzie najlepiej zamieszkać?
26 lip 2023

Kraków dla studentów – gdzie najlepiej zamieszkać?

Dodane przez Kasia

Kraków już od czasów średniowiecza jest głównym ośrodkiem akademickim w Polsce. Wraz z początkiem października jego populacja powiększa się o rzesze studentów, którzy marzą o ukończeniu najciekawszych kierunków studiów. Czynnikiem przyciągającym młodych ludzi do dawnej stolicy naszego kraju jest wysoki poziom tamtejszych uczelni oraz ich renoma, która jest warta wielu wyrzeczeń. Jak żacy odnajdują się w tej rzeczywistości? Ile kosztuje mieszkanie w Krakowie? Jakie dzielnice polecamy młodemu pokoleniu? O tym w poniższym artykule.

Ceny krakowskich mieszkań

Przebierając w ofertach, które na stronach z ogłoszeniami wystawiają właściciele mieszkań chcąc je wynająć, łatwo dojść do wniosku, że Kraków jest jednym z najdroższych miast w Polsce. Patrząc studenckim okiem, warto przyglądać się dzielnicom, które są blisko preferowanej uczelni lub mają do niej bezpośredni dojazd komunikacją miejską. Trzeba się jednak liczyć z tym, że za takie lokalizacje z reguły zapłacimy najwięcej. W przypadku jednopokojowych lokali mieszkalnych cena w czerwcu bieżącego roku wyniosła ponad 2300 złotych. Mieszkanie dwupokojowe to koszt graniczący z kwotą 3000 złotych, natomiast cena za większą ilość dostępnych pokoi zaczyna się od ok. 4400 złotych. Nie jest więc najtaniej, ale po analizie plusów i minusów miejsca zamieszkania może okazać się mimo wszystko bardzo korzystne. Teraz przejdźmy do dzielnic, które według nas są najciekawszymi opcjami do wyboru.

Krowodrza – ciekawa nie tylko dla studentów

Jedną z najlepszych do życia dzielnic Krakowa jest bez wątpienia Krowodrza. Jej ogromną zaletą jest bardzo dobrze skomunikowane trasy z dostępnością szybkiego i wygodnego dojazdu do innych zakątków stolicy Małopolski. Bliskość do centrum to kolejny plus. Na dodatek znajduje się tam kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, na który można dojść spacerem maksymalnie w kilkanaście minut, oszczędzając na dojeździe.

Bronowice – uczelnie stoją tu otworem

Kolejną dzielnicą, która znalazła miejsce na naszej liście są Bronowice, które mogą się poszczycić dwiema dużymi uczelniami. Mowa oczywiście o Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Akademii Górniczo-Hutniczej, których wydziały znajdują się najbliższej okolicy. Poza tym każda młoda osoba znajdzie tu miejsce na odpoczynek zgodnie z jej preferencjami. Dookoła nie brak restauracji, pubów, dyskotek i sklepów.

Grzegórzki, czyli zielono mi

Zielonym sercem stolicy województwa małopolskiego są Grzegórzki leżące na południowym wschodzie miasta. Atrakcyjne ceny najmu połączone ze świetnym skomunikowaniem z najważniejszymi uczelniami są głównym powodem dla wyboru tej części miasta przez wielu żaków. Co ciekawe, nie jest to okolica kojarzona ze studentami, tylko ze spokojem, z którego korzystają głównie rodziny z dziećmi. Jeżeli liczy się nauka, warto tu zamieszkać.

Nowa Huta jako alternatywa

Jeśli trudno znaleźć mieszkanie na wynajem w jednej z wymienionych wcześniej dzielnic, warto poszukać w Nowej Hucie. Mimo że ta niegdyś robotnicza dzielnica leży niemały kawałek od ścisłego centrum miasta, to z dużą dozą prawdopodobieństwa każdy student znajdzie tu lokum za o wiele mniejsze pieniądze niż w innych częściach Krakowa. Sam dojazd do uczelni nie powinien być dłuższy niż 30-40 minut, więc jest to idealna alternatywa dla wielu młodych ludzi marzących o studiach w dawnej stolicy Polski.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz