Logo
Stare Miasto w Krakowie
22 mar 2023

Stare Miasto w Krakowie

Dodane przez Kasia

Mieszkańcy Krakowa nie używają nazwy Stare Miasto. Jeśli jednak uznać za nie najstarszą część tego miasta, to jej centrum stanowi Rynek Główny, który jest miejscem wyjątkowym. To największy plac Krakowa, przestrzeń, która ma znaczenie historyczne, kulturowe i społeczne, a jego historia sięga XIII wieku. Rynek ma kształt kwadratu, a każdy z jego boków mierzy aż 200 metrów. Otaczają go zabytkowe kamienice, w których obecnie znajduje się m. in muzeum czy centrum kultury. Na turystów czekają w nich też renomowane sklepy i najlepsze restauracje.

Koronne polskie zabytki

Stare Miasto w Krakowie zostało wpisane na listę UNESCO w 1978 r. jako jedno z pierwszych 12 obiektów na świecie. Obszar obejmuje stare miasto w obrębie dawnych murów miejskich i Wzgórze Wawelskie. Zalicza się do niego też dzielnice Kazimierz i Stradom. Teren ten stanowi pomnik kultury wyróżniający się na mapie współczesnego Krakowa. Krakowska Starówka to 331 zabytkowych kamienic i 2 miliony ruchomych dzieł sztuki. Większość z nich znajdziemy na Wawelu, czyli w dawnej siedzibie polskich władców. Kraków może poszczycić się dobrze zachowanymi murami miejskimi z XIV wieku czy niezwykłą architekturą Kazimierza.

Spacer po Krakowie to prawdziwe spotkanie z historią. Możemy tu zobaczyć zabytkowe synagogi i odwiedzić cmentarz żydowski. Ślady wielu kultur widać tu w różnorodnej zabudowie, która w najstarszej części zachowała charakter średniowiecznego miasta. Na liście UNESCO znalazł się też gmach Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 1364 roku założył Kazimierz Wielki. Była to druga tego typu szkoła wyższa w ówczesnej Europie. Prócz tego to właśnie w Krakowie znajduje się też jeden z najczęściej odwiedzanych kościołów w Polsce. Chodzi oczywiście o znaną katedrę gotycką, czyli kościół Mariacki. To tu znajdziemy słynny ołtarz Wita Stwosza i będziemy mogli odwiedzić groby polskich władców.

Oczywiście trudno wyobrazić sobie krakowski rynek bez Sukiennic. Turyści z całego świata mogą nadal podziwiać ich niezwykłą architekturę. Ta wyjątkowa zabudowa jest obecnie siedzibą jednego z oddziałów Krakowskiego Muzeum Narodowego. W czasie wizyty możemy tam zobaczyć niezwykłą kolekcję obrazów, w tym słynny “Szał” Podkowińskiego czy “Czwórkę” Chełmońskiego.

Trudna historia nie przyćmiła blasku miasta

Kraków miał wiele szczęścia w najbardziej niebezpiecznych momentach historii naszego kraju. Okresy średniowiecza i renesansu były dla niego czasem rozkwitu. I mimo że w czasie rozbiorów znalazł się pod okupacją Austrii, jego zabudowa i pamiątki kultury zawsze były chronione i traktowane jako symbol polskości. Kraków nie został też zniszczony w czasie II wojny światowej. Dzięki temu do dziś zachował swój eklektyczny charakter, który przyciąga do miasta turystów z całego świata.

Dziś odbywają się tu festiwale muzyczne i filmowe. Kraków znany jest również z bogatego życia literackiego. Znajdziemy tu ciekawe antykwariaty, zachwycające muzea i przepiękne kościoły. Wycieczka w to miejsce z pewnością dostarczy wielu wrażeń odwiedzającym, którzy szukają kontaktu z rodzimą kulturą i historią.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz