Logo
Rynek wtórny czy rynek pierwotny – kupno mieszkania w Krakowie
22 mar 2023

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – kupno mieszkania w Krakowie

Dodane przez Kasia

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsze jest mieszkanie z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji kupującego, zasobności jego portfela, czasu, jaki posiada na realizację inwestycji czy preferowanej lokalizacji. Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie w Krakowie?

Wybierając mieszkanie na rynku pierwotnym, kupujemy nową nieruchomość, często jeszcze na etapie realizacji, którą musimy wykończyć przed zamieszkaniem. Krakowski rynek deweloperski jest bardzo bogaty, z łatwością znajdziemy nowe mieszkania w ciekawych lokalizacjach.

W przypadku zakupu na rynku wtórnym kupujemy mieszkanie używane, które może wymagać remontu, ale równie dobrze możemy znaleźć nieruchomość w bardzo dobrym stanie, która będzie się nadawać do zamieszkania od zaraz. Którą opcję wybrać?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą kupna mieszkania od dewelopera jest możliwość wykończenia nieruchomości wg swoich potrzeb i preferencji. Jedyne, co nas ogranicza, to kreatywność i, niestety, zasobność portfela. W Krakowie działają zarówno lokalni deweloperzy, jak i firmy ogólnopolskie. W ofercie znajdziemy pełen przekrój inwestycji od najpopularniejszych, małych mieszkań o powierzchni nieprzekraczającej 50 metrów kwadratowych, po wielopokojowe apartamenty o powierzchni przekraczającej 100-120 metrów kwadratowych. Krakowscy deweloperzy stawiają od pojedynczych bloków, często ciekawie wkomponowanych w istniejącą wcześniej zabudowę, przez kameralne osiedla z niewysokimi, kilku lokalowymi blokami o różnym standardzie, po duże osiedla przeznaczone nawet dla kilku tysięcy mieszkańców.

Wadą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest konieczność wykończenia nieruchomości, a więc potrzeba przeznaczenia na ten cel często niemałych środków. Problemem może też być czas oczekiwania na odbiór. Mimo wysokich cen nieruchomości w Krakowie i trudnodostępnych kredytów, mieszkania od dewelopera rozchodzą się bardzo szybko. To oznacza, że na zakup musimy się decydować szybko, czasami nawet przed rozpoczęciem budowy. W takim przypadku od momentu podpisania umowy z deweloperem, do czasu przeprowadzki do własnego mieszkania może minąć nawet kilka lat.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym w Krakowie – wady i zalety

Podstawową zaletą zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest możliwość przeprowadzki niedługo po zakupie. Jeśli dysponujemy większymi środkami, na pewno będziemy w stanie znaleźć, wykończone mieszkanie, w dobrym stanie i standardzie. Decydując się na rynek wtórny, możemy w Krakowie kupić mieszkanie w lokalizacjach, w których nie powstają nowe budynki – w rejonie centrum i Starego Miasta. Oczywiście w przypadku tych lokalizacji musimy być przygotowani na cenę zdecydowanie wyższą niż standardowa.

Zakup na rynku wtórnym daje nam duże możliwości znalezienia mieszkania w spokojnych, zielonych i dobrze skomunikowanych dzielnicach Krakowa, gdzie w pobliżu mieszkania będziemy mieli szkoły, sklepy i lokale usługowe niezbędne do wygodnego życia. Tego niestety często brakuje w Krakowie w przypadku nowych inwestycji.

Wadą zakupu nieruchomości na rynku wtórnym jest m.in. brak wpływu na styl wykończenia i jakość zastosowanych przez poprzedniego właściciela materiałów. Jeśli będzie nam zależeć na dobrej lokalizacji lub cena będzie wyjątkowo atrakcyjna, może się okazać, że przed przeprowadzką będziemy musieli zrobić gruntowny remont.

Ceny mieszkań w Krakowie

Według raportu Amron SARFiN w IV kwartale 2022 roku średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania wyniosła 9 648 zł. To 0,69% mniej niż w III kwartale 2022 roku, ale aż 3,9% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Podobnie jak w większości dużych miast również w Krakowie najwięcej za metr zapłacimy w przypadku małych mieszkań (do 50 metrów kwadratowych). Wg analizy Expandera i Rentier.io w IV kwartale 2022 roku za metr takiego mieszkania musieliśmy zapłacić średnio 12 685 złotych.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz