Logo
Pomysł na weekend w Krakowie
22 mar 2023

Pomysł na weekend w Krakowie

Dodane przez Kasia

Kraków to niezwykle urocze miasto o jedynym w swoim rodzaju charakterze. Rynek i przyległa do niego zabudowa przywodzi na myśl średniowieczną architekturę i pozwala nam dotknąć historii sprzed wieków. Zwykły spacer po Krakowie wystarczy, by przekonać się o wyjątkowym pięknie kamienic i zielonych parków, wśród których spacerowali znani poeci, muzycy czy filmowcy. Kraków z dumą nosi miano kulturalnej stolicy Polski. Czy warto spędzić tu weekend?

Weekendowa wycieczka do stolicy Małopolski

Dwa dni to za mało, aby obejrzeć wszystkie ciekawe krakowskie zabytki. Jeśli jednak macie ochotę sprawdzić, jakie skarby kryją tutejsze muzea, na początek warto odwiedzić dwa konkretne miejsca. Pierwsze to oczywiście krakowskie Muzeum Narodowe. W jednym gmachu znajdziemy tu dziesiątki sal muzealnych poświęconych wystawom stałym i czasowym. Dzięki temu odwiedzający mogą nacieszyć oczy pamiątkami z rezydencji królewskiej czy skarbami renesansowego rękodzieła. W Muzeum Narodowym znajduje się też ogromna kolekcja obrazów, m. in. Witkacego czy Malczewskiego. W Krakowie można zobaczyć najciekawsze wystawy czasowe. Niedawno właśnie tam można było podziwiać obrazy Tamary Łempickiej.

Drugim miejscem są Sukiennice. Oczywiście Krakowski Rynek trudno przegapić, jednak Sukiennice warto obejrzeć również od środka. Nie każdy wie, że na górnych piętrach tego wspaniałego budynku znajdują się niewielkie sale muzealne. Dlaczego są warte uwagi? Ponieważ znajdziemy tam takie perełki polskiego malarstwa jak “Szał” Podkowińskiego czy “Czwórkę” Chełmińskiego. Obejrzenie tych prac na żywo robi niezapomniane wrażenia – jeśli weekend ze sztuką, to tylko tu.

Choć jeszcze 10 lat temu w Krakowie na rynku istniało dużo więcej antykwariatów, również obecnie można tam znaleźć sporo ciekawych sklepów z książkami i starzyzną. Miejsca takie mogą być szczególnie ciekawe dla turystów. Właśnie dlatego warto je odwiedzić w czasie weekendowej wycieczki. Dzięki temu będziecie mieli okazję znaleźć oryginalną pamiątkę z Krakowa i rozsmakować się w jego klimacie.

Kraków to oczywiście również Kazimierz, który trzeba odwiedzić szczególnie, gdy jest się w mieście pierwszy raz. Urokliwe kafejki, puby i restauracje sprawiają, że w tej dzielnicy trudno się nudzić. Nic dziwnego, że to tu najczęściej spędzają wieczory nie tylko turyści, ale i stali mieszkańcy. Kazimierz to enklawa świetnej kuchni i wspaniałej architektury. Kolacja w tym miejscu to obowiązkowy punkt każdej najkrótszej nawet wizyty w Krakowie.

Jeśli planujemy obejrzeć najważniejsze skarby miasta, to nie możemy ominąć Wawelu. Wycieczka do rezydencji polskich królów to wyprawa na cały dzień, jednak zdecydowanie nie będzie to strata czasu. Mury zamku królewskiego robią niesamowite wrażenie. Sale są urządzone w stylu epoki i stanowią żywą lekcję historii, która z pewnością zainteresuje zarówno dzieci, jak i dorosłych. Na Wawelu znajdziemy największe skarby polskiej korony i dowiemy się, jak funkcjonował dwór za panowania kolejnych władców. Dzięki wizycie w tym miejscu możemy przyjrzeć się ich życiu z bliska.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz