Logo
Kraków – 5 powodów, dla których warto tu zamieszkać
22 mar 2023

Kraków – 5 powodów, dla których warto tu zamieszkać

Dodane przez Kasia

Kraków kojarzy nam się z miastem niezwykle atrakcyjnym turystycznie, do którego warto przyjechać na weekend, chłonąć klimat, zwiedzając zabytki i podziwiając Wisłę. Jednak czy równie przyjemnie, a przede wszystkim perspektywicznie mieszkałoby się w tym mieście na stałe. Przekonujemy, że tak!

Kraków jest drugim po Warszawie najludniejszym miastem w Polsce i zamieszkuje go ponad 780 tys. osób. Podsuwamy pięć powodów, które przekonują do dołączenia do tego grona.

Duże możliwości rozwoju zawodowego

Kraków jest miastem, gdzie wskaźnik bezrobocia jest na tle całej Polski na naprawdę niskim poziomie. Trudno się temu dziwić, bo w mieście mają swoje siedziby nie tylko polskie firmy, ale też zagraniczne korporacje (np. Google, IBM, Capgemini), które pozwalają rozwijać się zawodowo.

Warto wiedzieć, że jest to największe w kraju skupisko firm z sektora usług biznesowych. W 2017 roku na terenie Kraków Business Park w Zabierzowie było zatrudnionych ponad 55 tys. pracowników.

O pracę dla specjalistów w Krakowie nie jest trudno, ale można również znaleźć zatrudnienie np. w turystyce, bo to miasto jest jednym z najchętniej zwiedzanych, również przez osoby zza granicy.

Atrakcyjne miasto dla studentów

Kraków przyciąga nie tylko pracowników, ale również studentów, którzy mogą pobierać nauki nie tylko na najstarszej uczelni w Polsce, czyli na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale także np. na Politechnice Krakowskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej czy Uniwersytecie Ekonomicznym.

Osoby, które chciałyby rozwijać swoją zawodową przyszłość w sektorze nauki i technologii, mogą to robić w ramach Narodowego Centrum Nauki, Krakowskiego Parku Technologicznego czy Węzła Wiedzy i Innowacji EIT.

Aktualnie w Krakowie studiuje ponad 200 tys. studentów – nie tylko z Polski, ale i z innych krajów.

Urokliwe Stare Miasto

To, co przyciąga turystów, to z pewnością klimatyczny Rynek czy Wawel. A gdyby tak mieć możliwość spacerowania po tych urokliwych terenach częściej niż tylko podczas okazjonalnych wycieczek? Taką możliwość mają właśnie mieszkańcy Krakowa.

Kiedy tylko zapragną, mogą posłuchać hejnału z Wieży Mariackiej, obejrzeć pięknie podświetlone wieczorem Sukiennice czy zjeść w jednej z wielu restauracji, zlokalizowanych na krakowskim Rynku.

Sporo terenów rekreacyjnych

Po pracy czy zajęciach na uczelni warto mieć również w bliskiej odległości miejsce, w którym można się zrelaksować. Kraków pod tym względem ma sporo do zaoferowania.

Planty sprzyjają spacerom czy czytaniu książki na ławce, na Bulwarach Wiślanych można uprawiać jogging czy jeździć na rowerze, a kopce Kościuszki, Piłsudskiego, Kraka i Wandy zapewniają niezapomniany widok na miasto, gdzie można np. urządzić sobie romantyczny piknik.

Góry na wyciągnięcie ręki

Amatorzy aktywnego wypoczynku z pewnością ucieszą się z informacji, że w Beskidy czy Tatry jedzie się z Krakowa około dwóch godzin (oczywiście jeśli ominiemy godziny szczytu). Z powodzeniem więc można spędzić weekend, wspinając się na Kasprowy Wierch czy Sokolicę, a później zrelaksować się w podhalańskich termach.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz