Logo
Gdzie warto zamieszkać – krótki przegląd dzielnic Krakowa
22 mar 2023

Gdzie warto zamieszkać – krótki przegląd dzielnic Krakowa

Dodane przez Kasia

Kraków to miasto, które co roku przyciąga do siebie miliony turystów. Jego nowoczesna infrastruktura sprawia, że coraz więcej osób myśli o zamieszkaniu na stałe w stolicy Małopolski. Niezaprzeczalny urok miasta, dobre uczelnie i prężnie rozwijający się rynek pracy, to dlatego w Krakowie swoje miejsce do życia znajdują zarówno studenci, jak i osoby szukające zatrudnienia. Które dzielnice tego miasta warto brać pod uwagę, planując przeprowadzkę do Krakowa na stałe?

Urok Starego Rynku

Single i bezdzietne pary z pewnością docenią urok krakowskiego centrum. W tej dzielnicy znajdziemy wiele wspaniałych zabytków, restauracji i muzeów. To tu czeka na nas najbardziej rozwinięta infrastruktura handlowa i usługowa. Z centrum blisko też do głównego gmachu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 10 minut dojedziemy stąd do dworca i innych ważnych punktów miasta. Jednak ze względu na hałas i wzmożony ruch samochodowy nie jest to miejsce odpowiednie dla rodzin z dziećmi. Kolejną wadą tej lokalizacji są wyjątkowo wysokie ceny mieszkań.

Grzegórzki – miejsce dla rodziny

Ta dzielnica to bogactwo zieleni i dobra lokalizacja blisko centrum miasta. Mimo tej zalety Grzegórzki leżą nieco na uboczu, dzięki czemu można znaleźć tu ciszę i spokój od miejskiego zgiełku. Pod bokiem mamy tu też żłobki, przedszkola czy przychodnie, których sąsiedztwo z pewnością ułatwi życie rodzicom. Dzielnica ta jest ceniona też za dobrą komunikację z resztą miasta. Mimo to nie jest to niestety miejsce idealne. Wadami życia w tym miejscu według mieszkańców są nie tylko wysokie czynsze, ale i spore korki w godzinach szczytu. Problemy tego typu mogą wydłużyć drogę z pracy na Grzegórzki nawet o 30 minut.

Prądnik Czerwony dzielnica z dala od centrum

Dojazd do centrum Krakowa z Prądnika Czerwonego zajmuje średnio pół godziny. Szczyt komunikacyjny może wydłużyć ten okres co część mieszkańców uważa za główną wadę mieszkania w tej dzielnicy. Prądnik Czerwony daje za to swoim rezydentom dużo terenów zielonych i ciekawych obiektów rekreacyjnych. Są tu biblioteki, kluby sportowe, szkoły i przedszkola. Pewnie dlatego Prądnik najczęściej wybierają na miejsce do życia rodziny z dziećmi, sporo tu również seniorów ceniących spokój i ciszę dzielnicy.

Krowodrza – tu się można uczyć

Mimo że Krowodrza to jedne z najdroższych mieszkań, a korki w godzinach szczytu są tu stałym problemem, dzielnica wciąż się rozwija. Swoją popularność zawdzięcza świetnej komunikacji z centrum miasta i atrakcyjnej infrastrukturze. Placówki edukacyjne, rekreacyjne i sportowe, jakich sporo w Krowodrzy przyciągają tu studentów i osoby młode. Nim zdecydujemy się na przeprowadzkę w to miejsce, pamiętajmy o kiepskiej jakości powietrza w Krakowie, która zdarza się szczególnie zimą. Problem ten dotyczy całego miasta, ale właśnie w tej dzielnicy jest szczególnie odczuwalny. Dlaczego? Ma na to wpływ przede wszystkim wzmożony ruch miejski i sąsiedztwo ruchliwych tras.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz