Logo
Ceny mieszkań w Krakowie i jego sąsiedztwie
12 kwi 2024

Ceny mieszkań w Krakowie i jego sąsiedztwie

Dodane przez Kasia

Rozważając zakup nieruchomości w Krakowie, warto sięgnąć po najnowszy Raport lokalny portalu Nieruchomosci-online.pl. Specjaliści radzą, aby szukając najkorzystniejszych cen, wziąć też pod uwagę gminy ościenne i porównać średnie ceny ofertowe działek budowlanych oraz domów i mieszkań z rynku wtórnego dla stolicy Małopolski i jej okolicznych gmin.

W Raporcie lokalnym uwzględniono analizy średnich cen ofertowych z rynku wtórnego dla Krakowa i okolicy, m.in. gmin takich jak:  Czernichów, Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Krzeszowice, Iwanowice, Liszki, Jerzmanowice-Przeginia, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Niepołomice, Skała, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Mogilany, Zielonki oraz Wielka Wieś.

Ceny mieszkań w Krakowie i jego okolicach

Cenowo, była stolica Polski niewiele ustępuje obecnej. 17 272 zł za mkw. – tyle wynosi średnia cena ofertowa mieszkania z rynku wtórnego w Krakowie, co plasuje to miasto na pozycji tuż za Warszawą. Okazuje się natomiast, że oba przegrywają w klasyfikacji z Zakopanem, gdzie za mkw. trzeba zapłacić już, bagatela, 20 461 zł.

Ceny mieszkań z rynku wtórnego w gminach położonych w bezpośrednim sąsiedztwie Krakowa są już jednak znacznie niższe. Otóż najtaniej za mkw. zapłacimy w Skawinie (9647 zł). Natomiast w Wieliczce, Zielonkach i Wielkiej Wsi odnotowano średnie ceny poniżej 11 tys. zł. Z raportu wynika, że najtańszym wśród wszystkich miast w regionie okazał się Tarnów, gdzie średnia cena w marcu wynosiła zaledwie 6724 zł za mkw.

Ceny domów w stolicy Małopolski i okolicznych gminach

Nie jest zaskoczeniem, iż najwyższą średnią cenę ofertową domów z rynku wtórnego odnotowano w samym Krakowie (9 789 zł). Natomiast już blisko o połowę mniej (4 940 zł za mkw.) trzeba było zapłacić w ościennej gminie Krzeszowice. Spośród wszystkich podkrakowskich gmin, najwyższą średnią cenę ofertową domów z rynku wtórnego zaobserwowano w Liszkach, która to z kwotą 8831 zł za mkw. uplasowała się na drugim miejscu, tuż za stolicą regionu.

Znów natomiast szokują ceny w Zakopanem, gdzie średnie ceny ofertowe domów z rynku wtórnego wahały się w przedziale od 8 910 do aż 16 640 zł za mkw., co dało średnią cenę na poziomie 13 003 zł.  Także wyjątkowo drogo było w Kościelsku (12 204 zł za mkw.).

Ceny działek budowlanych w Krakowie i gminach ościennych

Biskupice, Czernichów, Iwanowice, Krzeszowice, Skawina – jedynie w tych pięciu gminach średnia cena działki budowlanej wyniosła mniej niż 200 zł za mkw. Znów najdrożej było w samej stolicy Małopolski, gdzie średnia cena osiągnęła poziom 471 zł, ale w rzeczywistości marcowy wachlarz cenowy wyniósł od 313 do aż 719 zł za mkw. działki budowlanej. Natomiast na przeciwległym biegunie cenowym znalazła się gmina Krzeszowice ze 140 zł za mkw.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz