Logo
Zamek na Wawelu
22 mar 2023

Zamek na Wawelu

Dodane przez Kasia

Zamek Królewski i wzgórze wawelskie, na którym się znajduje to jedno z najstarszych i najbardziej znaczących miejsc związanych z bogatą historią naszego kraju. Wawel był przez wieki siedzibą polskiej władzy i symbolem państwowości. Od 1930 zamek pełni rolę muzeum. W jego murach zgromadzono kolekcję obrazów, rzeźb, porcelany oraz mebli – często bezcennych historycznych pamiątek po władcach polskich. Na Wawelu znajdziemy także unikalne arrasy Zygmunta Augusta i słynne renesansowe malowidła włoskie z kolekcji Lanckorońskich.

Historia Zamku

Wzgórze wawelskie to symbol Krakowa równie ważny dla miasta jak Akropol dla Aten. Charakterystyczne skaliste wzniesienie górujące nad zakolem Wisły było idealną lokalizacją na siedzibę władcy. Miejsce to na jedną ze swoich rezydencji królewskich wybrał już Mieszko I. Gdy w roku 1000 w Krakowie zostało ustanowione biskupstwo i zbudowano pierwszą katedrę na Wawelu, jasne było, że nowa religia wprowadza Polskę w krąg kultury zachodniej. Rozkwit budowli, która służyła za dom polskim królom, przypada na okres panowania ostatnich Piastów i Jagiellonów. Kolejni władcy nie szczędzili wysiłku, by przekształcić czarną gotycką zabudowę w okazały Zamek godny ery Renesansu.

Popularna siedziba straciła na znaczeniu dopiero po tym, jak król Zygmunt III Waza przeniósł się wraz z całym dworem do Warszawy. Krakowska rezydencja utrzymała oczywiście status królewskiej, jednak nie była już centralnym ośrodkiem władzy. Mimo to panowała tradycja, zgodnie z którą w katedrze na Wawelu nadal odbywały się koronacje i pogrzeby polskich władców. W dalszych latach burzliwa historia nie szczędziła gmachu. Był on wielokrotnie grabiony i plądrowany. W 1796 roku został przejęty przez Austrię, a zaborca postanowił zmienić Zamek Królewski w koszary. Dopiero w początkach XX wieku podjęto się ogromnego programu odnowy Wawelu. Celem prac było przywrócenie świetności historycznemu gmachowi. W kilkanaście lat po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości przekształcono go w muzeum.

Wawel jako muzeum

Jak wspominaliśmy, w 1930 Wawel stał się jednym z najważniejszych polskich muzeów. Od lat znajdują się tam najcenniejsze kolekcje rzeźb, mebli, wyrobów złotniczych, tkanin czy militariów. Zamek Królewski jest przy tym znanym ośrodkiem konserwacji dzieł sztuki. Wizyta na Wawelu to prawdziwe spotkanie z historią. Stałe wystawy pozwalają odwiedzającym poznać wygląd sal z czasów renesansu i baroku. Nic więc dziwnego, że wawelskie wystawy czasowe i stałe przyciągają co roku około miliona turystów. W tym samym czasie z lekcji muzealnych korzysta ponad 20 tysięcy osób, głównie dzieci i młodzieży.

Zamek Królewski na Wawelu od lat pełni bardzo ważną rolę kulturotwórczą. Jest to miejsce dedykowane nie tylko sztuce, ale i muzyce. W salach zamku organizowane są koncerty symfoniczne i kameralne oraz pokazy tańców dworskich. Kadra muzeum często organizuje zajęcia interaktywne i warsztaty związane z historią tego miejsca.

Witajcie na naszym blogu o Krakowie! Jesteśmy pozytywnie zakręconą parą – Kasia i Hubert Demel – i razem tworzymy zawartość tego miejsca. Nasza miłość do Krakowa zaczęła się wiele lat temu, kiedy przeprowadziliśmy się tutaj z różnych zakątków Polski. Można nawet powiedzieć, że połączyło nas to miasto. Od tamtej pory nie przestajemy się zachwycać pięknem historycznego grodu, jego dziejami i kulturą. Postanowiliśmy podzielić się naszą pasją z innymi ludźmi, którzy również kochają Kraków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz